Projekt „Suweren konsultuje – dobre prawo buduje” realizowany jest przez Federację Inicjatyw Oświatowych w partnerstwie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji eksperckich u 380 (304 K, 76 M) przedstawicieli ZNP oraz stowarzyszeń i fundacji zajmujących się działalnością edukacyjną  w zakresie procesu legislacji oraz stanowienia prawa na szczeblu krajowym poprzez ich udział w 57 szkoleniach stacjonarnych, 3 szkoleniach na platformie Moodle i 12 webinariach, których program został opracowany na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb szkoleniowych. Realizacja szkoleń we wszystkich miastach wojewódzkich.

Celem projektu jest przybliżenie tematyki tworzenia prawa oraz zwiększenia możliwości konsultowania projektów aktów prawnych przez obywateli. Uczestnicy projektu dowiedzą się:

• jak czytać i rozumieć treść ustaw i rozporządzeń;
  • jak porównywać nowelizacje z dokumentami zmienianymi;
  • jak je oceniać i formułować wnioski;
  • jak organizować i prowadzić konsultacje w swoim środowisku;
  • jak funkcjonują organizacje pozarządowe i związki zawodowe;
  • skąd biorą się środki publiczne na oświatę i jak są wydatkowane;
  • jak udzielane są dotacje na prowadzenie placówek edukacyjnych.

W ramach projektu każdy z jego uczestników otrzyma wsparcie w postaci:

• cyklu trzech szkoleń (każde po 3 dni) realizowanych od października 2017 do grudnia 2018
  • szkoleń i wsparcia ekspertów na platformie Moodle po każdym szkoleniu,
  • cyklu czterech webinariów utrwalających zdobyte wiadomości po każdym szkoleniu

Projekt „Suweren konsultuje – dobre prawo buduje” jest realizowany w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.16 Usprawnienie procesów stanowienia prawa – projekty konkursowe, wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, nr umowy: POWR.02.16.00-00-0005/16-00.