Grzegorz Oliwa, profesor sztuk muzycznych, dyrygent, nauczyciel. Prodziekan ds. studenckich i rozwoju Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie. Jest  założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, który powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Koncertował także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską Orkiestrą Kameralną oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną dokonał nagrań utworów znajdujących się w  zbiorach  biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie – „Muzykalia łańcuckie” oraz „Muzykalia łańcuckie – koncerty”. Od 2001 roku jest członkiem zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, od 2002 dyrektorem artystycznym, a od 2005 roku pełni funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Prowadził również wielokrotnie seminaria i wykłady dla dyrygentów oraz uczestniczył w pracach jury różnorakich festiwali chóralnych. W latach 1999-2006 pełnił funkcję wiceprezesa Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Od 2001 roku jest członkiem Strzyżowskiego Towarzystwa Muzycznego a od 2014 jego wiceprezesem. W 2003 roku został wpisany na listę ekspertów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2006 roku jest regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, obecnie kuratorem Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. O 2014 roku jest dyrygentem Podkarpackiego Chóru Męskiego a od wrześnie 2018 roku prowadzi Chór Nauczycielski „Akord” ZNP i SCK w Mielcu.

CHÓR MIESZANY „AKORD” ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO I SAMORZĄDOWEGO CENTRUM KULTURY W MIELCU

Dyrygent: Grzegorz Oliwa

Chór „Akord” istnieje od 1969 roku. Powołany został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Mielcu i pod tym mianem występował do 1 października 2002 roku. Od tego dnia w wyniku porozumienia Zarządu ZNP i Dyrekcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu patronat nad chórem sprawują obie instytucje.

Od chwili powstania chór aktywnie włączył się w działalność kulturalną miasta i środowiska. Co roku bierze udział w Mieleckim Kolędowaniu, którego był inicjatorem. Ważniejsze osiągnięcia chóru: Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie I miejsce w 2001, 2007 i 2011 roku, II miejsce w 2006 i 2009 roku, III miejsce w 2015 i 2018 roku;  Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji w 2003 roku „Brązowe Pasmo”; laureat wyróżnienia Międzynarodowego Festiwalu „Łapskie Te Deum” w 2004 r.; XVI Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” II miejsce w 2013 r.; Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie III miejsce w 2006 r., II miejsce w 2011 r.; Festiwal Kolęd i Pastorałek w Myślenicach II miejsce w 2009 r., III miejsce w 2014 r.; Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów II miejsce w 2014 r.; Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Cantates Lubliniensis w 2017 r. „Srebrny Dyplom”; V Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek 2018r. „Srebrne Pasmo”.

Na przełomie czerwca i lipca 2006 r. Chór Akord gościł w Niemczech na zaproszenie zespołu Rubinchor. Z inicjatywy Volkmara Studtruckera oba zespoły, Akord i Rubinchor, wykonywały skomponowaną przez niego Symfonię Europejską z towarzyszeniem norymberskiej orkiestry symfonicznej. Koncert odbył się 30.06. w kościele pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Herzogenaurach.

W 2010 r. chór miał przyjemność gościć niemiecki chór „ Musical Choir” z Lotne w ramach Dni Kultury Niemieckiej, a rok później chór udał się z rewizytą do zaprzyjaźnionego chóru na Dni Mielca w Lohne.

Chór na swoim koncie ma 2 płyty z muzyką religijną i rozrywkową oraz kolędy.

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Mielec 2005, wraz z Filharmonią Rzeszowską, chór wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” W.A.Mozarta, a w ramach kolejnej edycji tego festiwalu, z Krakowską Orkiestrą Symfoniczną, wykonał „Requiem d-moll” tegoż kompozytora.

7 czerwca 2008 r. na Rynku w Tarnowie Chór „Akord” wraz z Chórem I LO w Mielcu i Capella Tarnoviensis z Tarnowa wziął udział w prawykonaniu Kantaty Nieszpornej: „Ziemia – Przystań Miłości”, skomponowanej przez dyrygenta i pomysłodawcę przedsięwzięcia ks. Przemysława Pasternaka oraz Bartłomieja Szułakiewicza. Dzieło to, wykonane przez ponad 100 – osobowy chór, 60 – osobową orkiestrę oraz solistów, zaprezentowano również 18 lipca 2008 r. na Rynku w Krakowie. W 2011 r. chór miał przyjemność po raz kolejny wystąpić pod batuta Przemysława Pasternaka, wykonując wspólnie z Capellą Tarnoviensis Oratorium „Et In Terra PAX”. W 2011 r. w kościele księży Misjonarzy w Tarnowie zabrzmiało Oratorium Pasyjne „Cierpienie Chrystusa – Ta Hagia Pashe” kompozycji księdza Przemysława Pasternaka.

Na swoim koncie chór ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Słowacji, Ukrainie, Austrii, w Niemczech i na Węgrzech.

W swojej historii chór ma koncerty z takimi artystami jak: Marek Bałata  – „Wspomnienie Niemena”, Skaldowie – koncert charytatywny, Jarosław Drzewiecki i Lwowska Narodowa Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Mikołaja Łysenki.

W listopadzie 2009r. chór obchodził 40-lecie swojej działalności (Rubinowy Jubileusz). Z tej okazji odbył się Koncert Jubileuszowy w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

SOPRANY:
Augustyn-Rożniał Małgorzata
Belcarz Urszula
Bociek Martyna
Brzostecka Danuta
Dziekan Joanna
Jasińska Alicja
Kowalska Mariola
Łącz Magdalena
Maj Barbara
Orłowska Maria
Winiarz Justyna

ALTY:

Czeczot Ewa
Kolbusz Ewa
Mroczek Agnieszka
Niećko Zofia
Straż Agnieszka
Sztorc Urszula
Wilk Anna
Wozowicz Maria
Ziemba-Ząbek Ewa

TENORY:
Bryg Stanisław
Hyjek Andrzej
Kramarz Bartosz
Pietrzak Henryk
Pomykała Rafał

BASY:
Gadomski Jerzy
Kidacki Wiesław
Leyko Andrzej
Masłyk Piotr
Pietrzyk Zbigniew
Wdowiarz Szczepan

Zarząd chóru ZNP i SCK „AKORD”

Grzegorz Oliwa – dyrygent
Barbara Maj – prezes
Członkowie zarządu
Małgorzata Augustyn-Rożniał
Bartosz Kramarz
Andrzej Leyko
Zofia Niećko