Chór ‚AKORD’

Chór ‚AKORD’ 2018-06-22T16:33:20+00:00

CHÓR MIESZANY „AKORD” ZWIAZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO I SAMORZĄDOWEGO CENTRUM KULTURY W MIELCU

Dyrygent: Antoni Stańczyk

Chór „Akord” istnieje od 1969 roku. Powołany został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Mielcu i pod tym mianem występował do 1 października 2002 roku. Od tego dnia w wyniku porozumienia Zarządu ZNP i Dyrekcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu patronat nad chórem sprawują obie instytucje.

Od chwili powstania chór aktywnie włączył się w działalność kulturalną miasta i środowiska. W 2001 i w 2007 roku podczas V i XI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie zajął I miejsce. W roku 2003 uzyskał „Brązowe Pasmo” w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Chór jest laureatem wyróżnienia Międzynarodowego Festiwalu „Łapskie Te Deum” w 2004 r. i III miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2006 r. W 2008 roku uzyskał wyróżnienie w XVII Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach.

Na przełomie czerwca i lipca 2006 r. Chór Akord gościł w Niemczech na zaproszenie zespołu Rubinchor. Z inicjatywy Volkmara Studtruckera oba zespoły, Akord i Rubinchor, wykonywały skomponowaną przez niego Symfonię Europejską z towarzyszeniem norymberskiej orkiestry symfonicznej. Koncert odbył się 30.06. w kościele pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Herzogenaurach.

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Mielec 2005, wraz z Filharmonią Rzeszowską, chór wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” W. A. Mozarta, a w ramach kolejnej edycji tego festiwalu, z Krakowską Orkiestrą Symfoniczną, wykonał „Requiem
d-moll” tegoż kompozytora.

7 czerwca 2008 na Rynku w Tarnowie Chór „Akord” wraz z Chórem I LO w Mielcu i Capella Tarnoviensis z Tarnowa wziął udział w prawykonaniu Kantaty Nieszpornej: „Ziemia – Przystań Miłości”, skomponowanej przez dyrygenta i pomysłodawcę przedsięwzięcia ks. Przemysława Pasternaka oraz Bartłomieja Szułakiewicza. Dzieło to, wykonane przez ponad 100 – osobowy chór, 60 – osobową orkiestrę oraz solistów, zaprezentowano również 18 lipca b.r. na Rynku w Krakowie.

SOPRANY:
Augustyn-Rożniał Małgorzata
Belcarz Urszula
Bociek Martyna
Czernik Edyta
Dziekan Joanna
Haptaś Monika
Jasińska Alicja
Kowalska Mariola
Łącz Magdalena
Maj Barbara
Orłowska Maria
Sablik Agnieszka
Winiarz Justyna

ALTY:

Brzostecka Danuta
Czeczot Ewa
Kolbusz Ewa
Mroczek Agnieszka
Niećko Zofia
Sztorc Urszula
Wozowicz Maria
Ziemba-Ząbek Ewa

TENORY:
Bryg Stanisław
Hyjek Andrzej
Kramarz Bartosz
Kusek Łukasz
Pietrzak Henryk
Pomykała Rafał
Stypa Mirosław
Wawrzynek Rafał

BASY:
Gadomski Jerzy
Kidacki Wiesław
Kowalski Dominik
Leyko Andrzej
Masłyk Piotr
Pietrzyk Zbigniew

Zarząd chóru ZNP i SCK „AKORD”

Antoni Stańczyk – dyrygent

Barbara Maj – prezes

Członkowie zarządu

Małgorzata Augustyn-Rożniał

Bartosz Kramarz

Andrzej Leyko

Zofia Niećko