W dniu 21 września SEiR ZNP została zaproszona do Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych na Smoczce, gdzie głównym celem dla naszej delegacji było zwiedzenie szkoły jako placówki edukacyjno – wychowawczej prowadzącej kształcenie młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Przy tej okazji odbyliśmy spotkanie integracyjne z uczniami Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w ramach organizowanych w tych dniach  ciekawych zajęć otwartych w ramach Tygodnia Europejskiego. W podróżach po Europie towarzyszyliśmy uczniom, pomagając im w rozwiązywaniu zadań konkursowych. Dla nas emerytowanych nauczycieli wcielenie się w rolę wychowawcy – przewodnika było powrotem do lat aktywności zawodowej. Swoją radość i wdzięczność uczniowie wyrazili poprzez smaczny upominek, jaki został nam wręczony, a zawierał on upieczone przez nich na zajęciach kulinarnych upominkowych ciasteczek  z załączoną „jesienną herbatką”. Niespodzianką dla uczniów były słodycze, jakie wręczyła nasza przewodnicząca sekcji  Alina Stanisławska, która była inicjatorem i pomysłodawcą tej naszej szkolnej wizyty. Do realizacji spotkania przyczyniła się wiceprezes oddziału ZNP koleżanka Zofia Radwańska, która pracuje w tej placówce.

Bardzo serdecznie zostaliśmy ugoszczeni i oprowadzeni po klasopracowniach przez dyrektorkę  PZPSW mgr Krystynę Bajger. Pokazała nam ona klasopracownie budynku A, gdzie największy zachwyt wzbudziła pracownia wyrabiania świec, utworzona w ramach specjalnego projektu, realizowanego w PZPSW. Oglądnęliśmy też album z podsumowania tego zadania i pobytu na Węgrzech w ramach wymian. Ciekawość nasza została zaspokojona, jak funkcjonuje największa w mieście placówka szkolnictwa specjalnego. Ponieważ mieści się ona na 4 hektarowym obiekcie nie wszystko jeszcze „nasze oko widziało i ucho słyszało” – dlatego w planie jest kolejna wizyta.

Pani Dyrektor – w podziękowaniu za gościnę – otrzymała różę z rąk jednego z naszych kolegów. Symbol tego kwiatu niech będzie przesłaniem, aby placówka pod jej kierownictwem rozkwitała tak pięknie, jak ten kwiat.