Miejskie obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza święta w Bazylice Św. Mateusza. Po niej uformował się pochód, który z ul. Kościuszki przeszedł pod Pomnik Wolności. Tu zaprezentowano krótką część artystyczną – po jej zakończeniu delegacje złożyły kwiaty. 

Rokrocznie delegacja naszego oddziału aktywnie uczestniczy w miejskich obchodach 11 listopada. Godnie reprezentuje nauczycieli związkowców, wśród wielu delegacji obecnych pod Pomnikiem Wolności. 11 listopada – marsz niepodległości to największa patriotyczna manifestacja w Polsce i w wielu miastach naszego kraju.

Dla zapamiętania dla młodych członków ZNP warto w tym miejscu przytoczyć fragment zapisu z artykułu pt. ZNP od 1905 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego istnieje od 1905 roku i jest najstarszym związkiem zawodowym w Polsce!

Wiele chwalebnych kart zapisał Związek przed pierwszą wojną światową i w II Rzeczypospolitej. Jego członkowie i członkinie brali udział w ruchu niepodległościowym, stąd ich bliskie kontakty z Marszałkiem Józefem Piłsudskim Udział nauczycieli w tej wojnie docenił sam Marszałek i w 1921 r. przyjął honorowe członkostwo Związku, a do uczestników zjazdu w 1923 r. wypowiedział pamiętne słowa: Obok pracy wojskowej, która byt nasz utrwaliła, utrwaliła swą krwią, jesteście tymi, którzy w prawdziwym odrodzeniu Polski i odrodzeniu człowieka polskiego macie największe prawo do zasługi”.

Związek może być też dumny z postawy swoich członków na każdym etapie swojej 118 letniej działalności.

Bądźmy dumni i My, że jesteśmy w tym dniu razem i uczestniczymy w tym marszu, który tworzy więzi solidarności, poczucie przynależności do wspólnoty, stawia przed maszerującymi nowe wyzwania na przyszłość.

Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce
o wolność i niepodległość Polski.(Wł. Anders) …
zwłaszcza w czasie pokoju.

  

notatka Z, Radwańska

 

Galeria zdjęć